Szatmárnémeti

Elviselhetetlen meleg van

Fotó: Princz Csaba
2021.06.24 - 04:00
Harmadfokú hőségriadó lépett életbe Szatmár megye területén. Extrém meleg lesz ma és holnap, akár 41 Celsius-fokig is felkúszhat a hőmérő higanyszála árnyékban — figyelmeztet a prefektúra.

Ma és holnap a legmagasabb, harmadfokú hőségriadó lesz érvényben Szatmár, Szilágy, Máramaros, Arad, Temes és Krassó-Szörény megyében. Extrém magas hőmérsékleti értékekre kell számítani, 39–41 Celsius-fokos maximumokra napközben, de az éjszaka sem hoz enyhülést, a leghűvösebb hajnali órákban is 20–24 Celsius-fokot mérhetünk — tájékoztatott a Szatmári Prefektusi Hivatal.

Főleg a gyerekekre és az idősekre kell ezekben a napokban odafigyelni, de nem árt mindenkinek óvatosnak lennie — sok folyadékot fogyasztani, árnyékba húzódni, nem végezni komoly fizikai munkát, csak gyakori pihenőkkel —, hiszen a kánikula nem csupán a gyengéket, hanem minden szervezetet megvisel. A meleg hatására ugyanis kitágulnak az erek, a szívet fokozott terhelés éri. Ilyenkor megnő az embólia és a szívinfarktus kockázata, erősödik a gyulladási hajlam. A hőszabályozó rendszerünk is nagyobb munkát végez, meg kell akadályoznia a test felhevülését, ezért fokozottan izzadunk — ezért elengedhetetlen az elvesztett folyadék pótlása.

Ebben a periódusban ellenjavallott az alkoholfogyasztás, ugyanis az is elősegíti a kiszáradást, inkább a zöldségek és gyümölcsök fogyasztását javasolják mindenki számára a megfelelő vitamin- és folyadékbevitel érdekében. Akár napi 3–4 liter nem alkoholos folyadék bevitele is javasolt, ráadásul ebben a tekintetben fokozott figyelem jár a gyerekeknek és az öregeknek, hiszen ők még nehezebben viselik a hőséget, sőt, hajlamosak megfeledkezni a folyadékbevitelről, ezért őket ajánlatos 25–30 percenként vízzel kínálni. Akiknek vannak idősebb rokonai, szomszédai, látogassák őket ilyenkor gyakrabban, hívják őket telefonon, érdeklődjenek hogylétük és szükségleteik felől!

Segítsünk másokon!

Ha észrevesszük, hogy valaki rosszul lett az utcán vagy a vízparton, akár eszméletét vesztette, merjünk odamenni hozzá! Ez nagyon fontos. Ha vízben van, vigyük ki a partra, és fektessük a talajra árnyékban! Szegjük hátra a fejét, és nézzük meg, lélegzik-e! Ezzel már biztosítottuk is neki a szabad légutakat. Ha lélegzik, akkor hívjunk mentőt a 112-es segélyhívón, és amíg az kiér, biztosítsuk a szabad légutat, és legyezzük a földön fekvőt! Ha viszont nem lélegzik, akkor nincs más dolgunk, mint azonnal nyomni a mellkast, hiszen ebben az esetben a hirtelen szívhalál bekövetkeztében csupán 4 percünk van addig, míg az agysejtek végleges károsodást szenvednek. Miközben nyomjuk a mellkast, a körülöttünk lévők tudják hívni a mentőket. 

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Korlátozzák a kamionközlekedést a kánikula következtében

Szatmár mellett több megyében is korlátozzák a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát a nagy hőség miatt.
Szatmár megye

Piacok: vigyázzunk, hogy mit, hol és mikor vásárolunk!

Az ilyen nagy forróságban érdemes különös figyelmet fordítani a részletekre a romlandó élelmiszerek beszerzésekor.
Szatmár megye

Vörös hőségriadó Szatmár megyében

Árnyékban a negyven fokot is elérheti a hőség vasárnap, hétfő reggelig lesz érvényben a harmadfokú jelzés.