Szatmárnémeti

Zenés advent a székesegyházban

Fotó: MTI
2021.12.09 - 06:25
December 12-én, vasárnap 19 órától a szatmárnémeti római katolikus székesegyházban lesz a Szatmári Református Egyházmegye lelkipásztor- és gyermekkórusának a karácsonyi koncertje.

Tizennégy éve novemberben kezdte el szolgálatát a Szatmári Református Lelkipásztorkórus — tájékoztatott Higyed Gyöngyi karnagy —, akkor tizenkét lelkipásztorral és a hozzájuk társuló, női szólamokban éneklő hölgyekkel (pedagógusok, kántorok stb.). Higyed Gyöngyi tizennégy évről beszél, de gyorsan megjegyzi, hogy ebben volt egy év szünet. Ez az év a tizenkettedik alkalommal, a szatmárnémeti római katolikus székesegyházban megrendezett karácsonyi koncert után történt, a járvány megjelenésével. A járványhelyzet miatt korlátozódtak a kulturális tevékenységek és más rendezvények is, amelyek a nevelést szolgálják. Ez az év nagyon hiányzik az életünkből, félelemben éltük meg — fogalmazott sajnálkozással a karnagy. A lelkipásztor- és a gyermekkórus nem tudta megtartani a tizenharmadik karácsonyi koncertjét. Az első tizenkét koncert azt igazolta, hogy szükség volt ezekre az adventi találkozásokra, melyeken a zenén, a muzsikán, az éneken keresztül épültünk, erősödtünk, vigasztalódtunk, gyógyultunk. Ezért volt egy kialakult folytonossága ezeknek az adventi koncerteknek. Ráhangolta a kórus tagjait és a hallgatóságot is az ünnepre, az ünnep hangulatára. A koncert után mindenki úgy érezte, hogy elkezdődött a karácsony. A járvány idején nagyon sok kórustag is megbetegedett, a tizenharmadik koncert elmaradt, de ott volt a remény, hogy a járvány hamar véget ér, és újra lehet kezdeni az éneklést. A megbetegedés veszélye még nem múlt el, a kórustagok viszont reménységgel a szívükben, a szükséges óvintézkedések betartásával elkezdték a próbát az idei karácsonyi koncertre. Az elmúlt vasárnapon az ákosi református templomban már volt egy előadás, ami akár a székesegyházban megrendezésre kerülő koncert főpróbájaként is értelmezhető.

Higyed Gyöngyi hangsúlyozta: a lelkipásztorkórus kamarakórussá szűkült, jelenleg huszonegy tagot számlál, a neve pedig Bel Canto (Szép Ének). A gyermekkórus sem az V–VIII. osztályosokból áll, hanem III–V–VI. osztályosokból, neve pedig Gyöngyszemkórus lett, és harmincöt diákból áll. Minden gyermek egy gyöngyszem, egy érték, minden hang egy értéket képvisel. Amikor ez a gyöngyszem felépül, gyönyörködtetheti a közönséget.

A december 12-i koncerten közreműködik Balaskó Balázs (zongora), Székely Alpár (hegedű) és Ary Dávid (citera), valamint a FourEver kvartett: Kovács Emőke (hegedű), Mija Mihalca Alina (hegedű), Budean Dávid (brácsa) és Catuna Dan (cselló). Vezényel: Higyed Gyöngyi karnagy.

Elek György

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Évadzáró szimfonikus hangverseny

Egy este, amely a zenéről, az érzelmekről és a közös koncertélmény öröméről szól.
Szatmárnémeti

A XXVIII. Szatmárnémeti Városnapok teljes programja

Koncertek, gyermekműsorok, bemutatók, kézműves vásár, népdal, néptánc, kiállítások, sport, gasztronómia és sok minden más... Három nap együttlét.
Szatmárnémeti

Ad Libitum Voices dupla koncert

Szerdán és csütörtökön is fellép a szatmárnémeti filharmóniában a kolozsvári együttes.