Szatmárnémeti

Vissza kell állítani az egészségügybe vetett bizalmat

Fotó: SZAFKE
2020.12.29 - 13:30
Szatmár megyében az egészségügyi infrastruktúra látványosan fejlődik, az ellátás javításához azonban szükség van a benne dolgozók fejlesztésére is. A SZAFKE mini projektje kommunikációs hídként működik a már praktizáló és a leendő orvosok között.

A Szatmári Fiatalokért Kulturális Egyesület (SZAFKE) 2014-ben csatlakozott a Szent-Györgyi Albert Társaság által 2012-ben indított orvosi találkozóhoz. A projekt eredeti célja az volt, hogy minden évben egyszer leültesse a Szatmár megyében dolgozó orvosokat és leendő orvosokat, hogy lássák a fiatalok: számos lehetőség van megyénkben, akkor is, ha nem híres egyetemi központ. Mivel az első ilyen alkalom a Partiumi Magyar Napok része volt, ez a hagyomány megmaradt, és az egyhetes rendezvénysorozat csütörtöki napjának délutánja jelenti azt az időpontot, amikor a politikusok és a kórház vezetősége is csatlakozik az egészségügyisekhez. Ez nyújt lehetőséget arra, hogy nem hivatalos kórházi keretek között, de a már praktizáló orvosok is feltegyenek máskor talán kényesnek ható kérdéseket a vezetőségnek, s ott lehetőség szerint meg is beszéljék ezeket.

Néhány éve a Szatmár hazavár! projekttel együtt merült fel az a gondolat, hogy az orvosokat külön is haza kellene invitálni. Éppen ezért a találkozó mellett a SZAFKE egy kis kiadványt is megjelentetett, amelyet középiskolákba és egyetemi központokba juttatott el annak érdekében, hogy hiteles információkat kapjanak az orvosi szakma iránt érdeklődő vagy a szakképesítésük valamilyen szintjén lévő leendő gyógyítók arról, hogy milyen lehetőségekkel várják őket Szatmár megyében. Ez a kiadvány idén is elkészült, viszont sajnálatos módon az egyik főszervező orvos súlyos betegsége és a járványhelyzet miatt elmaradt a találkozó. „Éppen ez a pandémiás időszak kellene minket rádöbbentsen arra, hogy mennyire fontosak az orvosok és minden egészségügyben dolgozó” — mutatott rá egy fontos kérdéskörre Őri-Pákay Franciska, a Partiumi Fiatal Orvosok Találkozójának társszervezője, majd hozzátette, hogy minden orvosokkal szemben megfogalmazott, alaptalan vád csökkenti a beléjük vetett bizalmat, ami hosszú távon nagyon káros. „És persze az orvosok nem megfelelő hozzáállása is része ennek az ördögi körnek, amit végül a teljes egészségügy megszenved majd, ezért a legfontosabb feladat, hogy vissza kell állítani az orvosokba és úgy egészében véve az egészségügybe vetett bizalmat” — summázta Őri-Pákay Franciska.

Az idei kiadványban helyet kaptak a legnagyobb privát klinikák is, hiszen ott is szükség van jól képzett munkaerőre, de azok a fejlesztések is, amelyeket a megyei tanács támogatása és a határon átnyúló pályázatok révén eszközöltek idén és az elkövetkezendő években. A kiadvány megjelenését a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány támogatta.

SZFÚ

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Komplex légcserélő rendszert kap az Északi Színház

Több százezer eurós fejlesztés következik a Horea utcai épületben, elindult a közbeszerzési eljárás.
Szatmár megye

Interaktív zöld-programok óvodásoknak és kisiskolásoknak

Az ökológiai nevelési foglalkozásokon összesen több mint kétszáz óvodás, mintegy 100 iskolás, és 28 pedagógus vett részt.
Szatmárnémeti

Egy jó szakmát sosem fog tudni pótolni az MI

Román – magyar képzési-foglalkoztatási projektet összegeztek a résztvevők.