Szatmárnémeti

Továbbra is jelen van a sertéspestis

Még mindig jelen van a megyében az afrikai sertéspestis / Fotó: pixabay.com
2021.03.27 - 10:52

A DSVSA szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből kiderül, hogy az elvégzett laboratóriumi vizsgálatokat követően három sertéspestissel fertőzött állatot találtak Mezőpetriben, ugyanakkor Nagykárolyban, Szilágypérben, Domahidán és Apában is két-két magángazdaságban igazolták a sertéspestist, továbbá egy-egy tasnádi, börvelyi, piskolti, reszegei, kálmándi, kökényesdi, szamosdobi, dabolci, illetve peleszarvadi gazdaságban is azonosítottak fertőzött egyedet. A DSVSA szakemberei minden óvintézkedést megtettek annak érdekében, hogy megelőzzék a sertéspestisgócpontok kialakulását. A vizsgálatok a hatályban lévő járványügyi szabályok szigorú betartása mellett zajlottak. Az említett időszakban egyébként 25 vadászterületen 259 elhullott vaddisznót találtak, s az elvégzett vizsgálatok 201 egyednél mutatták ki a sertéspestist. A megye 49 vadászterületén elejtett 2880 vaddisznó közül 163 laboratóriumi tesztje volt pozitív.

Európa több országában továbbra is jelen van a H5N8 típusú madárinfluenza. Romániában Ilfov és Temes megyéből is érkezett jelentés madárinfluenza-fertőzésről, amelyet eddig csupán a vadmadárállományban fedeztek fel. Éppen ezért a DSVSA arra kér minden szárnyast nevelő gazdát, illetve vállalkozást, hogy szigorítsák gazdaságaik biztonsági intézkedéseit — áll a közleményben.

Bírságok, figyelmeztetések

10 000 lejes pénzbírságban részesült egy szatmárnémeti élelmiszerbolt tulajdonosa, mert a bolt raktárában talált, értékesítésre szánt termékek nem az érvényben lévő előírások szerint voltak felcímkézve. Egy kökényesdi állattenyésztő amiatt kapott figyelmeztetést, mert nem értesítette a helyi állatorvost a törvényes határidőn belül arról, hogy új szarvasmarha-állománnyal bővítette gazdaságát. Ugyanebben az időszakban három, a szatmárnémeti Szamos-piacon árusító magántermelő kapott figyelmeztetést. A DSVSA és a határrendészet folytatja közös ellenőrző akcióit. Az említett időszakban 13,2 kilogrammnyi, 286 lej értékű állati eredetű élelmiszert foglaltak le. A lefoglalt termékeket az előírt procedúrák szerint megsemmisítették.

Kallós András

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Piacok: vigyázzunk, hogy mit, hol és mikor vásárolunk!

Az ilyen nagy forróságban érdemes különös figyelmet fordítani a részletekre a romlandó élelmiszerek beszerzésekor.
Szatmár megye

Új helyen támat a sertéspestis-veszély a megyében

Megszűntek az afrikai sertéspestis miatti korlátozások Érkőrösön, Reszegén és Turcon, de új biztonsági övezetek lettek kijelölve.
Szatmár megye

Segítség az állattartó gazdaságoknak

Az RMDSZ törvénycsomagot terjesztett be a sertés- és szarvasmarhatartók támogatására, valamint a sertéspestis elleni hatékonyabb fellépésért.