Szatmárnémeti

Törvénymódosítás szükséges a földvisszaszolgáltatás területén

2021.08.07 - 05:19

Augusztus 5-én érdekes tanácskozáson vett részt Temesváron Radu Bud alprefektus és Cosmin Dorle, a prefektusi hivatal főjegyzője, melyet a prefektusi hivatalok működéséért felelős belügyminisztériumi államtitkár, Irina Alexe hívott össze. A munkamegbeszélésen a házigazda Temes mellett a Fehér, Arad, Krassó-Szörény, Kolozs, Gorj, Hunyad, Máramaros, Mehedinţi és Szatmár megyei prefektusi hivatalok képviselői és az országos visszaszolgáltatási hatóság (ANRP) igazgatója, Silviu Grigorescu vett részt. A találkozó keretében több olyan kérdést is érintettek, melyek az egységes föld-visszaszolgáltatási törvényhozás fontosságára mutatnak rá, illetve próbálták megtalálni azokat a megoldásokat, melyekkel előre lehet jutni az elakadt ügyekben.
Szatmár megyei viszonylatban is vannak elakadt visszaszolgáltatási ügyek, melyekre különböző megoldásokat keresnek a hatóságok. Altfatter Tamás prefektus szívügyének tekinti a föld-visszaszolgáltatást, ezért már rég tervezte, hogy indítványozza azon törvények módosítását, amelyek a föld-visszaszolgáltatási procedúrát és a föld-visszaszolgáltatások jogi hátterét biztosítják. A föld-visszaszolgáltatási procedúrák előmozdítása érdekében a prefektusi hivatal egy törvénymódosító javaslatot is kidolgozott, s az előterjesztést elküldte a belügyminisztériumnak, az ANRP-nek és a parlamentnek is. Altfatter Tamás bízik abban, hogy elfogadása esetén a javaslat felgyorsítja a föld-visszaszolgáltatást és a tulajdonjogok tisztázását. „1990 óta nagyon sok földtörvény látott napvilágot, melyeket össze kellett volna hangolni, de sajnos ez sok szempontból jelen pillanatban sem lehetséges. Emiatt az első prefektusi rendeleteim közé tartozik az a dokumentum, amiben kialakítottam egy speciális bizottságot, melynek tagjai a területi-közigazgatási egységek titkárai és a prefektusi hivatal jogi végzettségű szakemberei, akik igen jól értik ezeket a törvényeket, átlátják a problémákat. Azzal a céllal hoztam létre a bizottságot, hogy próbáljuk a mi megyei procedúránkat is adaptálni olyan szintre, hogy a törvényes keretek között gördülékenyebb legyen a prefektusi intézmény, a megyei földosztó bizottság és a helyi földosztó bizottságok közötti együttműködés, hogy gyorsabban működjenek a dolgok. A másik elmaradt része a föld-visszaszolgáltatásnak a 231-es számú törvénnyel kapcsolatos, ami a belterületek visszaszolgáltatására vonatkozik. Ez alapján kellene visszaszolgáltatni a belterületeket azoknak, akik kérték, és még nincs a saját nevükön, de az 1990-es évek előtt az illető vagy a családtagjai nevén volt. Nos, ez a törvény jelen pillanatban romániai szinten alkalmazhatatlan. Ameddig a törvényhozó, az országos visszaszolgáltatási hatóság (ANRP) nem közli pontosan, milyen határidőket kell figyelembe vennünk annak érdekében, hogy egy kérést el tudjunk bírálni, ezen a területen nem lesz előrelépés. Ennek kapcsán a prefektusi hivatal és a frissen megalakult bizottság készít majd törvénymódosító javaslatot, melyben kérjük majd a problémás pontok tisztázását” — nyilatkozta korábban a téma kapcsán szerkesztőségünknek a prefektus.

Sógor Beáta

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmár megye

Szatmár megye felkészül a hőségre és az aszályra

Ivóvízosztó és elsősegélyt nyújtó pontok, és akár forgalomkorlátozások is jöhetnek Szatmár megyében: a hatóságok részletes tervvel készülnek az idei nyár extrém hőségére és aszályára.
Szatmár megye

Afrikai sertéspestis-gócok Szatmár megye több háztáji gazdaságában

Minden fertőzési góc — Turc, Érkőrös, Reszege, Kökényesd és Túrterebes — körül 3 kilométeres védőkörzetet, illetve 10 kilométeres megfigyelési övezetet jelöltek ki.
Szatmárnémeti

Életmentő készülék az útlevél- és gépjárműbejegyzési osztályon

Újabb elsősegélynyújtó ponttal bővült a Román Vöröskereszt országos hálózata: ma délutántól félautomata defibrillátor vigyáz a szatmárnémeti prefektúra várótermében tartózkodók biztonságára.