Szatmárnémeti

Tizenhárman kaptak új esélyt

2021.08.25 - 08:11

48 órás szervkivételi és transzplantációs maratont hajtottak végre a napokban Romániában. Három gyászoló család döntött úgy, hogy felajánlja szeretett hozzátartozója szerveit azoknak a betegeknek, akiknek csak a transzplantáció segíthet életben maradni, ezzel a nehéz, de nemes döntéssel 13 személynek adtak esélyt egy jobb életre — közölte az Országos Transzplantációs Ügynökség (ANT).
A harc az idővel múlt csütörtökön, augusztus 19-én szinte azonos pillanatban kezdődött a Bukaresti Sürgősségi Klinikai Kórházban és a nagybányai Dr. Constantin Opriş Sürgősségi Kórházban, ahol két, az agyhalál állapotában lévő páciens hozzátartozói beleegyeztek abba, hogy felajánlják szerettük szerveit transzplantációra: a májat és a veséket, valamint a szaruhártyaszövetet. Nem sokkal később a Kolozs Megyei Sürgősségi Klinikai Kórház sürgősségi részlegén is hasonlóképpen döntöttek a megtört hozzátartozók, egy szatmárnémeti születésű fiatal lány szerettei, akik engedélyezték, hogy a májat, a veséket, a szívet és a tüdőt, valamint a csontszövetet kivegyék a szakemberek, és más szenvedőknek beültethessék ezeket.
A szervkivételi csapatok gyors és hatékony, hatalmas felelősséggel járó munkája révén sikeresen eltávolították a szerveket, amelyeket nem sokkal később a transzplantációs tevékenységben részt vevő orvosi csapatok — aneszteziológusok, sebészek, laboratóriumi orvosok, nefrológusok vagy gasztroenterológusok — vettek át. A Fundeni Klinikai Intézet szakembereinek erőfeszítései révén három páciens is elmondhatta a műtétet követően, hogy újjászületett, ugyanis sikeres májátültetésen estek át. A betegek között volt egy 15 éves lány is, aki számára ez volt az utolsó utáni pillanatban jött esély a túlélésre. Az orvosok két májátültetést hajtottak végre egy időben, a két sikeres transzplantáció után pedig rögtön a harmadikat is elvégezték.
Ezzel egy időben hat másik páciens esetében veseátültetésre került sor: négy beavatkozást a kolozsvári urológiai klinikán végeztek el, kettőt pedig a Fundeni Klinikai Intézet vesetranszplantációs központjában. Két beteg a látását nyeri vissza hamarosan Romániában a gyászoló családok nagylelkű felajánlása nyomán, mindkettejük beavatkozását a Bukaresti Szemészeti Sürgősségi Klinikán végezték el. A csontszövetek a fővárosi Colentina Intézet szövetbankjába kerültek, több romániai beteg életminőségén fognak jelentősen javítani.
A szív és a tüdő külföldre került, mivel nem találtak kompatibilis donort Romániában, teszi hozzá az Országos Transzplantációs Ügynökség: a két szervet a torinói és bergamói transzplantációs intézetekbe szállították, ahol megtörténtek az átültetések, melyek révén két személy kapott új esélyt a túlélésre.
„Három megtört élet, amelyért az orvosok sem tehettek semmit, az életet jelenti több szenvedőnek. Három család megértette, hogy fájdalmuk új kezdetet jelenthet más betegek számára, akiknek az egyetlen esélye a transzplantáció. Őszinte részvétünket fejezzük ki, mély tisztelettel és hálával köszönjük meg ezeknek a családoknak az önzetlen és nagylelkű gesztust, hogy úgy döntöttek, felajánlják másoknak a legértékesebb ajándékot: az életet” — emelte ki az ANT.

Bumbuluţ Krisztina

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Remény a veszteségből: újabb szervadományozás a kórházban

A szatmári kórházban végzett újabb szervkivétel nyomán több beteg kapott új esélyt az életre. Életeket mentett egy szatmári család döntése.
Szatmárnémeti

Szatmári szervdonor adott új esélyt több betegnek

Újabb betegek kaptak esélyt az életre két szervkivételi beavatkozásnak köszönhetően, amelyeket a napokban Szatmárnémetiben és Craiován végeztek – közölte az Országos Transzplantációs Ügynökség (ANT).
Szatmárnémeti

Szatmárról érkezett az esély az életre szilveszterkor

A Szatmár Megyei Sürgősségi Kórházban végzett év végi szervkivétel is hozzájárult ahhoz, hogy 2025-ben 91 donorral 2016 óta a legeredményesebb évét zárja a romániai transzplantáció.