Szatmárnémeti

Pusztított a vihar Szatmárban is

otó: Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség
2021.06.28 - 04:00
Autókra-garázsokra dőlt fák, megbontott tetők, kicsavart redőnyök, elöntött aluljárók és udvarok — Szatmár megyében is pusztított a vihar.

Nem kerülte el sem Szatmár megyét, sem Szatmárnémetit a viharos időjárás péntekről szombatra virradóan — igaz, valamivel kevesebb kárt okozott, mint a szomszédos megyékben, és szerencsére olyan jégzápor sem támadt ránk, mint amilyennel Kolozs és Szilágy volt kénytelen szembesülni még pénteken délután. Az orkán erejű szél azonban semmit nem vesztett intenzitásából éjszakára, amikor megérkezett: a Carpaţi I negyedben megbontotta az egyik tömbház tetőszerkezetét, piheként sodorva el a hullámpaladarabokat; az Aurora és a Prahova sétányon fákat döntött földre, míg a Coşbuc és Vasile Lucaciu utcák sarkán ágakat tört le, s mindezek nyomán összesen három személygépkocsiban keletkezett kár; a Batizi úton az elektromos vezetékek „fogták meg” a dőlő fát, ezért ott komolyabb áramtalanítás előzte meg a katonai tűzoltók közbelépését, s a mentőegységek közbelépéséig a 19-es országúton is akadozott a forgalom Nagymajtény területén egy, az orkán által földre, pontosabban aszfaltra fektetett fa miatt — emellett több ablakredőnyt is kicsavart a tokjából, és számtalan, tömbházak (és nem csak) erkélyén, teraszán lévő virágcserepet, korlátra kiakasztott virágosládát is lesepert (csoda folytán egyik sem landolt a tömbházak előtt parkoló autókon).

A hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű eső — menetrend szerint — elárasztotta a Batizi úti és a Soarelui negyedbeli aluljárót, ám ott nem volt szükség a katasztrófavédelem közbelépésére, mert ahogy csitult a felhőszakadás, a lefolyók, csatornarendszer már el tudta nyelni a vizet, viszont Avasfelsőfaluban riasztották őket: egy elöntött udvarról és kertből kellett kiszivattyúzni a vizet.

S bár a következő napokban visszatér a kánikula, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) figyelmeztet: időszakosan hangsúlyossá válik a légköri instabilitás, szélviharok, felhőszakadások, villámlások, jégesők várhatók, a rövid idő alatt lehulló csapadék mennyisége pedig helyenként meghaladja a 20–40 litert négyzetméterenként.

Szabó Kinga Mária

 

 

F

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Több megyében is ítéletidő tombolt

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Szatmár megye

Kánikula, viharok, záporok, jégeső

Meghosszabbították az első fokú riasztást. Várható jelenségek: rendkívül magas hőmérséklet, fokozott hőérzet, légköri instabilitás.
Belföld

Viharra és jelentős csapadékra figyelmeztetnek

Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést adott ki 30 megyére viharos időjárás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.