Szatmárnémeti

Közösen fejleszteni a szatmári régiót

2021.06.08 - 04:31

Két megye, egy történelmi régió és ezer kapcsolódási pont — a megyei tanács meghívására munkamegbeszélésre érkezett tegnap Szatmárnémetibe dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere és Seszták Oszkár, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye önkormányzatának vezetője, akik Pataki Csaba tanácselnökkel és Kereskényi Gábor polgármesterrel egyeztettek a két megye közös, jelenleg futó, határon átnyúló INTERREG pályázatairól, illetve a 2021–2027-es időszakban kiírásra kerülő új EU-s projektekről és közös tervekről. A két Szatmár az elmúlt években több közös uniós pályázatot is lebonyolított, és jelenleg is két fontos projekten dolgoznak együtt a térség szakemberei — ezek közül az egyik a Szatmár megyei egészségügy (de nem csak) legfontosabb beruházása, a Szatmár Megyei Sürgősségi kórház új, hatemeletes szárnyának, valamint a stroke-központnak az építése, míg a túlsó oldalon a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Invazív Kardiológiai Laboratóriumát fejlesztik, és a kisvárdai Felső-Szabolcsi Kórház labordiagnosztikai részlegét újítják meg a pályázat keretében.
„Egy újabb fontos találkozón vagyunk túl, és ezzel közelebb kerültünk ahhoz, hogy a már évtizedes múltra visszatekintő testvérmegyei és testvérvárosi kapcsolatainkat kihasználva együtt, illetve egymást támogatva fejlesszük térségünket. Arról már tavaly ősszel megállapodtunk, hogy közösen fogunk pályázni, a 2021–2027-es ciklusban, kiemelten négy tengely mentén (szociális és egészségügyi szolgáltatások bővítése, természeti és épített örökségünk felújítása, védelme és turisztikai célú felhasználása, környezetvédelem, gazdaságélénkítés), mai megbeszélésünkön pedig elindítottuk a folyamatot. Mint már mondtam, testvérmegyei és testvérvárosi kapcsolat van közöttünk, ezeket a kapcsolatokat a következő időszakban is meg kell töltenünk tartalommal. Megvan a lehetőségünk, megvan a tapasztalatunk, és akár direkt brüsszeli források lehívására is gondolkodhatunk közösen” — fogalmazott Pataki Csaba tanácselnök. A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei önkormányzatot vezető Seszták Oszkár emlékeztetett arra is: egy nyíregyházi találkozásuk alkalmával határoztak arról, hogy rendszeressé teszik úgy a Szatmár és Szabolcs -Szatmár- Bereg megye, valamint Nyíregyháza és Szatmárnémeti vezetői közötti periodikus, negyedévenkénti találkozókat, munkamegbeszéléseket, szorosabbá téve nem csak a közigazgatási, de a két szatmári térség gazdasági intézményeinek kapcsolatát is.
Kereskényi Gábor polgármester nem titkolta: „Régi szívfájdalmam, hogy bár testvérvárosi kapcsolat van köztünk, az előző mandátumban mégsem sikerült alkalmat találni közös pályázat benyújtására — most mindannyian egyetértettünk abban, hogy a közeljövőben a zöld beruházásokra kell helyeznünk a hangsúly” — mondta, hozzátéve: az akarat megvan, a pályázati lehetőség is, itt az ideje ilyenfajta tartalommal is megtölteni a testvéri kapcsolatot, hiszen minden érintett számára kiemelten fontos, hogy az általuk képviselt közösség a sikeres pályázatok eredményeként még inkább fejlődjön. Hasonlóan fogalmazott dr. Kovács Ferenc nyíregyházi polgármester is, kiemelve: régi vágya már egy direkt brüsszeli pályázat lebonyolítása Szatmárnémetivel együtt, s most itt a lehetőség ennek a megvalósítására.
A hétfői találkozót követően a két megye pályázati szakemberei már el is elkezdik a közös munkát, amelynek eredményeiről Nyíregyházán tájékoztatják majd a megyék és megyeszékhelyek vezetőit a lehető legrövidebb időn belül. „Az elmúlt években elért közös sikerek a bizonyítékok arra, hogy a két megye rendkívül jól tud együtt dolgozni és ennek köszönhetően borítékolható a jövőbeli pályázatok sikere is” — nyomatékosította a találkozó végén Pataki tanácselnök.


Szabó Kinga Mária

 

Ajánljuk még a témában:

Nagykároly

Hallo, Großkarol! A sváb hagyományok nem a múlt részei, a jelenben is élnek — KÉPGALÉRIA

A kulturális identitás megélése, átörökítése minden népcsoport számára nagyon fontos – a Nagykároly környéki sváb közösség pedig több mint 300 éve erősen őrzi hagyományait.
Szatmár megye

Pataki: Az elmúlt tíz év legnehezebben összeálló költségvetése a mostani

A tavalyinál vékonyabb költségvetés több mint felét, 238,5 millió lejt fejlesztésekre és beruházásokra fordítják, jelentős összegeket kap az egészségügy és az úthálózat, de a kultúra sincs feledve.
Szatmár megye

Még az igények 10%–át sem fedezi a kapott pénz

Idén Szatmár megye közel 43,8 millió lejt kapott a becsült jövedelemadó elosztásából — 490 millióra lenne szükségük az önkormányzatoknak a helyi fejlesztésekre.