Szatmárnémeti

Képek a kuruckorból

A szerző felvétele
2021.08.23 - 04:59
Ebben az évben dr. Bene János történész, a nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott főigazgatója tartotta az István-napi történelmi előadást, majd a Vécsey-ház udvarán, a szatmári béke 310. évfordulójára emlékezve megnyitotta a Képek a kuruckorból című kiállítást.

Szőcs Péter, a Szent István Kör elnöke bevezetőjében kiemelte, hogy keresve sem lehetett volna jobb helyszínt találni e rendezvénynek, hisz a helyi hagyomány szerint itt állt annak idején az a református templomként használt magtár, melyben a még megmaradt kuruc konföderált rendek gyülekeztek, hogy megbeszéljék a megegyezés pontjait. Az épületet a református egyháznak adta használatba a vezérlő fejedelem. A magtárból átalakított templomban gyülekeztek, hogy itt megbeszéljék a békesség, a megegyezés pontjait, melyeket meg is fogadtak. Innen maradt meg a szatmári békesség kifejezés.

A felvezető után dr. Bene János történész, a nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott főigazgatója bemutatta, hogyan fogant meg a tárlat ötlete, illetve pontosan milyen kiállítási tárgyakat lehet majd megszemlélni, kézbe venni. Amikor készültek, hogy 2021-ben méltóképpen emlékezzenek a szabadságharc teljes folyamatára, figyelték a pályázati lehetőségeket, és találtak egy határon átívelő kiírást. A pályázatban két helyszínt emeltek ki: Szatmárnémeti és a szabadságharc kezdetét és végét jelentő Vaja. A pályázatban szerepel egy konferencia, hogy tanácskozzanak a vitás történelmi eseményekről és döntésekről. A Jósa András Múzeum kiadta a Szatmári békesség című okiratot. Ahhoz, hogy minél több ember megismerje a projektet, szükség van egy kiállításra, amit most láthatnak a szatmáriak — fogalmazott dr. Bene János.

Mielőtt a résztvevők megtekintették volna a kiállítást, illetve a témához kapcsolódó dokumentumfilmet, melyet a Sapientia EMTE Kolozsvári Karán működő Filmművészet, Fotóművészet, Média szak másodéves hallgatói készítettek, a Szent István Kör nevében megkoszorúzták a szatmári béke emléktábláját.

Elek György

 

 

Ajánljuk még a témában:

Szatmárnémeti

Nézőpontok: fotókiállítás a városnapokon

Második alkalommal van jelen kültéri kiállítással Szatmárnémetiben a nagykárolyi Vasile Vénig László Fotóklub.
Szatmárnémeti

Tizenharmadik alkalommal nyílik meg a Májusi műhely

A bemutatott műveken keresztül a látogatók különböző nézőpontokat fedezhetnek fel és betekintést nyernek a kortárs művészet sokszínű világába.
Szatmár megye

Szombaton lesz a Múzeumok Éjszakája

Ez lesz az az este, amikor a történelem, a művészet és az élmények találkoznak, két város három helyszínén.