Belföld

Három hét alatt 50 000 lejnyi bírság medveetetésért

2026.06.23 - 18:39
A Transzfogarasi út mentén nem viccelnek a hatóságok, borsosan megbüntetik akit medveetetésen kapnak — az így elkényelmesített maci veszélyt jelenthet mind a turistákra, mind pedig saját túlélésére.

A Transfogarasi út és környéke igen népszerű a turisták körében, és igen sűrűn látogatják a medvék is — sajnos a találkozások sokszor tragikus véget érnek, éppen ezért a Romsilva Argeș Megyei Erdészeti Igazgatósága szigorú megelőzési intézkedéseket foganatosított a lakosság tájékoztatása, figyelemfelkeltése, valamint ember és nagyvad védelme érdekében.

A medvék etetése szigorúan tilos — és a hatályos jogszabályok értelmében akár 30 000 lejig terjedő pénzbírsággal büntethető. Arra is figyelmeztetik a turistákat, hogy ne álljanak meg az állatok közelében videózni vagy mert „közös fotót” akarnak a medvével, illetve ne hagyjanak hulladékot vagy élelmiszer-maradékot a természetben (ez egyébként mindenhol érvényes szabály kell(ene) legyen).

Az erdészek nem csak kihelyezték a figyelmeztető táblákat, de a vegyes ellenőrző csoportok fokozott járőrözési, megfigyelési és ellenőrzési tevékenységeket is folytatnak a DN 7C – Transzfogarasi út térségében — nem is eredménytelenül, hiszen mint közzétett mérlegvonásukból kiderül az elmúlt három hét alatt összesen 6 szabálysértési szankciót alkalmaztak (két figyelmeztetést és négy pénzbírságot), amelyek összértéke 50 000 lej.

Az ellenőrzések tovább folytatódnak az általuk kezelt, medvék által gyakran látogatott területeken, különösen a Transzfogarasi úton, hiszen csak most kezdődik az igazi nyaralási szezon. Mint írják, egyes turisták nem megfelelő viselkedése – járműveik megállítása és vadállatok etetése – hozzájárul ahhoz, hogy a medvék hozzászokjanak az emberek jelenlétéhez, ami növeli a súlyos, akár halálos kimenetelű incidensek kockázatát.

„Az a medve, amely hozzászokik az emberek jelenlétéhez és az általuk adott táplálékhoz, megváltoztatja a viselkedését, és veszélyt jelenthet mind a turistákra, mind pedig saját túlélésére. Kérjük, tartsák be a törvényeket és a hatóságok ajánlásait! A szabadon élő medvék etetése tilos, és szabálysértésnek minősül, amelyért akár 30 000 lejig terjedő pénzbírság is kiszabható.” — figyelmeztetnek. No és arra is: 

A medvék helye az erdőben van! És nem, nem az állat megy keresztül az úton, hanem az út vezet keresztül az erdőn.

Szabó Kinga Mária