Belföld

A vezetékes internetkapcsolatok háromnegyede képes nagy sebességű adatátvitelre

2020.05.18 - 10:01

A statisztika szerint 2018-hoz mérten 4 százalékkal nőtt a vezetékes internetkapcsolatok száma, egy lakosra átlagban havonta 29 GB adatforgalom jutott, ami 14 százalékkal haladta meg az előző évit. A vezetékes internet elterjedtsége száz háztartásra számolva 64 százalékos volt, városokban ez az arány 75 százalék, vidéken 49 százalék. A vezetékes internetszolgáltatás területén piacvezetőnek számít 53 százalékkal a magyarországi piacon is jelen levő RCS&RDS (Digi), második a Telekom csoport 21 százalékos részesedéssel.
    Romániában 19,9 millió mobilinternet kapcsolat létezik, ennek 61 százaléka, 12 millió 4G-s, ezek száma éves szinten 16 százalékkal nőtt. Mobilinterneten az egy lakosra eső átlagos havi adatforgalom 3,7 GB, ami 41 százalékos növekedés 2018-hoz képest. A mobilinternetnél a francia Orange a piacvezető 39 százalékos részesedéssel, második a Vodafone, amely a piac 25 százalékát birtokolja.
    Tavaly év végén 22,7 millió aktív SIM-kártya volt, amelynek 58 százaléka előfizetős, 42 százaléka feltöltős kártya. Egy mobilhasználó átlagban havonta 4 órát és 44 percet beszél telefonján és 44 sms-t küld. Mindkét érték enyhe csökkenést mutatott, és ezzel párhuzamosan megnőtt az egyéb alkalmazásokon keresztüli kommunikáció. Az aktív SIM-kártyák száma alapján az Orange a piacvezető 39 százalékos részesedéssel, második a Vodafone 30 százalékos részesedéssel.
    A vezetékes telefonbeszélgetések átlagidőtartama továbbra is csökkenő irányt mutat, a románok havonta 8 percet beszélnek vezetékes telefonon, ami 17 százalékos csökkenést jelent. A vezetékes telefon esetében a Telekom csoport piacvezető 40 százalékos részesedéssel, második az RCS&RDS 35 százalékkal.
    Romániában 2019 végén 7,6 millió televíziós előfizetés létezett, ebből 5,4 millió kábeltelevízió. Ezt a piacot az RCS&RDS vezeti 53 százalékos részesedéssel, második a Telekom 17 százalékkal.
    A távközlési ágazatban az árbevétel tavaly 3 százalékkal, 3,5 milliárd euróra nőtt, aminek 39 százalékát a mobiltelefon-piac, 30 százalékát a vezetékes és mobilinternet-piac, 14 százalékot a televíziós előfizetések generálták. Az árbevétel tekintetében az Orange 26 százalékos, a Vodafone és a Telekom 24-24 százalékos piaci részesedést birtokolt.

Ajánljuk még a témában:

Belföld

Román – magyar külügyi kapcsolatfelvétel

Ţoiu és Orbán beszélgetésének középpontjában Magyarország külpolitikájának egy új megközelítése állt.
Szatmár megye

Horgászati tilalom lép érvénybe

Április 9. és június 8. között horgászati tilalom van érvényben Romániában. A tiltás magánvizekre nem vonatkozik.
Belföld

Románia ismét köszöni Magyarország schengeni támogatását

Oana Țoiu román külügyminiszter hivatalában fogadta kedden Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminisztert – tájékoztatott a szaktárca.